SÜRANTRENE OLMAK ( AŞIRI SPOR )

Doğa dengededir ve herşeyin bir süresi vardır. Tohumu ekersiniz ve gereken bakımı yaparsınız. Zamanı geldiğinde meyve verir.

Kendinize sporun dışında zaman ayırmıyorsanız, aşırı antrenman yaparak vücudunuzun yeteri kadar dinlenmesini sağlamıyorsanız

“sürantrene” yaşıyor olabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın, vücudunuzu ve kaslarınızı dinlendirin. Kaslarımız spor yaparken değil, dinlenirken gelişirler.

Doğa dengededir ve herşeyin bir süresi vardır. Tohumu ekersiniz ve gereken bakımı yaparsınız. Zamanı geldiğinde meyve verir. Ona fazladan su vererek veya bakarak zamanından önce meyve vermesini beklemek doğru olmaz. Vaktinden önce çiçek açmıyor ne yazık ki ! Vücudumuz da böyledir. Hemen kas yapayım, kilo vereyim, yağlarımı yakayım düşüncesiyle yola çıkarsanız başarılı olmanız çok zordur. Genelde insanlar bu tip düşüncelerle hareket edip sürekli antrenman yapıyorlar. Daha çok ağırlık kaldırarak, devamlı kardiyo yaparak yağ yakacağını, kilo vereceğini sanan insanlar tanıyorum. Zamanla güçlenmek yerine zayıf düşüyorlar ve gelişemiyorlar. Tabi beraberinde bir çok olumsuz sonuçta doğuruyor. Yani pirince giderken eldeki bulgurdan oluyorlar. Kas ağrıları, hastalıklar, nabız oynamaları, bağışıklı sistemi bozuklukları, sürekli sakatlanma, sinirlilik hali, uyku sorunları, dikkatsizlik, iştahsızlık, performans düşüklüğü kaçınılmaz oluyor. En kötüsü de isteksizlik başlıyor, gelişim duruyor ve özgüven kaybı yaratıyor. İsteksizlik derken sporda ve cinsel hayatta bunu özellikle belirtelim.

Özet geçecek olursak ; yapmamız gerekenden fazla antreman yaparak, gelişimin durması ve hatta yıkıcı olmaya başlaması durumu sürantrene. Tedavi için antrenmanı kesmek veya yoğunluğunu azaltmak şart. Mutlaka dinlenmek gerekiyor. Daha az yoğunluklu çalışmalar yapmak ve sakinleştirici etkisi olan yüzme, masaj gibi aktivitelerle desteklemek gerekiyor.

Sürantrene yaşayanlar bu durumu kolay kolay anlayamayabiliyorlar. Özellikle profesyonel sporcular kariyerlerinde ciddi bir gerileme yaşayabilirler. O yüzden bu saydığımız belirtileri takip etmek ve erken teşhis çok önemli. 

Kaslarımız nasıl gelişir 

Klinik olarak hipertrofi olarak adlandırılan kas gelişimi – kas büyümesi tek başına egzersizin bir sonucu değildir. Düzgün ve yeterli kalori alımı, dinlenme ve egzersiz döngüsünün tekrarı da zorunludur. Vücut tipi, cinsiyet ve yaş gibi ilave faktörler de kas kütlesi geliştirmek için bir egzersize başlarken göz önünde bulundurulması gereken unsurlardır.

Bitkin Düşmek İyi Bir Şeydir!

Yorgunlukla sonuçlanacak şekilde daha az tekrar ve daha fazla ağırlıkla setler halinde yapılan egzersizlerin genellikle kas büyümesini tetiklediği bilinmektedir. Ayrıca anektodsal veriler ve deneysel araştırmalar orta dereceden hafif dereceye kadar ağırlıklarla çalışmanın da kas gelişimini sağlayacağını göstermektedir. Size özel olarak hazırlanacak set, tekrar ve ağırlıklar için uzman bir fitness eğitmeninden bilgi alınız.

Çeşitlilik Katın!

Bazıları örneğin alt vücut kısımlarını hedef almak gibi bölünmüş bir çalışma izlemek mi yoksa tüm vücut egzersizleri yapmak mı diye tartışmaktadır. Her ikisini de yapmak son derece güvenlidir. Yapılan çalışmalarda her iki egzersiz tipinin kombine bir şekilde uygulanması ile daha iyi sonuçlar alındığını belirtmektedir. Lunge, squat, deadlift ve press gibi karışık hareketler tüm vücut rutinlerine eklenebilir.  Her iki yaklaşımda da uygun bir dinlenme süresi ve uygun gıda alımına ihtiyaç vardır.

Diyet Önemlidir!

Yeterli dinlenme ve beslenme de egzersizler kadar önemlidir. Düzgün protein ve karbonhidrat alımı egzersiz öncesi ve sonrasında gereklidir. Alkol gibi kaynaklardan aşırı kalori alımından kaçınınız. Yaşınız, cinsiyetiniz ve vücut tipiniz gerekli olan kalori miktarını ve kas kazanım oranını etkileyecektir.