SPOR YAPIYORUM KİLO VEREMİYORUM

Spora yeni başlayan ve arada sırada spor yapan çoğu kişinin en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. Konu ile ilgili olarak elimizden geldiğince sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Pek çok makalemizde sizlerle paylaştığımız önemli bir farkı tekrar belirttikten sonra konumuza başlayacağız.
Tartı üzerinde gördüğünüz kilo yanıltıcı olabilmektedir. Hem kilo alırken hemde kilo verirken tartıda çıkan kilonuz önemli değildir. Önemli olan vücut yağ yüzdeniz ve kas kütlenizdir. Kısa bir hatırlatma yaptıktan sonra tekrar konumuza dönelim. "Spor Yapıyorum ama Kilo Veremiyorum" genellikle akıllara takılan bu soru düzenli bir egzersiz programına başladıktan sonra yaklaşık 3 - 4 hafta içerisinde belirmektedir. Daha sonrasında ise belirli aralıklarla yine motivasyonun düşmesine ve moral bozukluğuna neden olabilmektedir.

İlk 3 - 4 haftalık süreç Anatomik Adaptasyon olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçte vücudunuz su tutabilmekte ve direnebilmektedir. Uzun zamandır hareketsiz olan vücut bir anda farklı bir fiziksel aktivite düzeyine ulaşmaktadır. Bu süreçte çoğu kişi uyguladığı egzersiz programını bırakmaktadır. Bu süreci atlattıktan sonra, vücudunuz yavaş yavaş uygulanan egzersiz programına cevap vermeye başlar. Enerji artışı, performans artışı, kas kütlesinde artış vb durumlar görülmeye başlar. Eğer kişi düzenli bir beslenme planına sahipse, kişinin yağsız kas kütlesi her geçen gün artmaya bununla birlikte de yağ kütlesi azalmaya başlar. İşte bu süreçte "Spor Yapıyorum ama Kilo Veremiyorum" düşüncesi belirir. Bu nedenle ölçümlerinizi klasik tartı ile almak yerine yağ, kas, su vb ölçümleri alabilen yarı profesyonel veya profesyonel tartı cihazları ile almanız verimli bir cevap almanız için oldukça önemlidir.

Biraz basitçe durumu anlatmak gerekirse, kemiğin üzerinde kas, kasın üzerinde yağ dokuları bulunmaktadır. Düzenli bir egzersiz programı ile birlikte kas kütleniz artmaya başlar ve bu süreçte üstte olan yağ dokusu ile birlikte kendinizi irileşmiş gibi hissedebilirsiniz. Kilo veremiyorsunuz ve hatta üstüne üstlük daha iri bir görüntüye sahip oldunuz. Çoğu bayan olmak üzere spor yapan kişiler bu süreçte hemen sporu bırakır ve kontrolsüz bir diyete başlar.

Halbuki vücudunuz tamda o süreçte uyguladığınız egzersiz ve beslenme programına cevap vermeye başlamaktadır. Bırakmayıp, devam ederseniz, günden güne yağ depolarınız azalmaya başlayacak, bunula birlikte alttan sıkı, fit ve sağlıklı kaslar görünmeye başlayacaktır. 

Bir başka ifade ile anlatmak gerekirse, aynı boy ve aynı kiloda iki kişi düşünün; birisi fit, sağlıklı ve daha genç görünürken, diğeri kilolu, sağlıksız ve daha yaşlı görünebilmektedir. Bu tamamen vücut yağ yüzdesi ve kas kütlesi miktarı ile alakalı olabilmektedir. 

Sonuç olarak, düzenli bir antrenman programına ve beslenme planına sahipseniz ve bir süre sonra kilo vermediğinizi ama vücudunuzun sıkılaşmaya, incelmeye, güçlenmeye başladığını hissediyorsanız, doğru yoldasınız demektir!!

KİLO VERME İÇİN İPUÇLARI 


Kilo problemi tüm dünyada artan bir problem olmaya devam etmektedir. Kilo problemi olan hemen hemen herkes buna bir dur demek için spor yapmaya ve ölümcül diyetler yapmaya başlar. Fakat bu kişilerin çok azı başarılı bir sonuç alabilirler. Bunun en büyük nedenlerinden birisi, yıllardır alışkın olduğu yanlış beslenme ve hareketsizlik döngüsüne bir anda dur demeleridir. Bunun sonucunda beyin şoka girer. Beynimiz almasını istediği şeyleri alamaz. Bu kısa bir süre rahatsızlık hissi vermez, gelip geçici olarak algılanır. Fahat bir kaç hafta içerisinde beynimiz başta olmak üzere vücudumuzda tepkiler meydana gelir.

"Bir defa şunu yesem bir şey olmaz", "bugün spora gitmesem ne olacak ki", "dizlerim ağrıyor", "belim ağrıyor", "halsiz kaldım spor bana yaramadı" gibi düşünceler ve hisler ortaya çıkmaya başlar. Bu durumu aşabilenler, kilo vermeye başlarlar. Fakat önemli olan sağlığımızı kaybetmeden kilo vermektir. Buna paralel bir nokta ise, tartıda gördüğünüz kilo yanıltıcı olmaktadır. Önemli olan vücudunuzdaki yağ ve kas oranlarınızdır. Bu nedenle kilo verme fikri kafanızda oluşmaya ve buna bir müdahale etmeye karar verdiğinizde mutlaka yağ - kas ölçümlerinizi yaptırın, bu sayede gelişiminizi takip edebilirsiniz. Bir başka yapabileceğiniz ölçüm ise, mezura ölçümleridir. Göğüs, karın, bel, kalça, kol, bacak ölçümlerinizi tarihleri ile birlikte bir yere kayıt etmeniz gelişiminizin takibi açısından oldukça önemlidir.