EGZERSİZ RUH HALİNİZİ NASIL ETKİLER

Düzenli egzersiz yapmanın şeker hastalığına, kalp hastalıklarına, kilo problemlerine vb sağlığımızla ilgili durumlara iyi geldiğini veya kontrol altında tutmanıza yardımcı olduğunu kuşkusuz biliyorsunuzdur. Peki egzersiz yapmak ruh halinizi nasıl etkiler? Bu konu hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.
Bilindiği üzere düzenli bir egzersiz programı ile birlikte vücudumuz endorfin hormununun salgılanmasını artırır. Bu durum bir kimyasal faktördür. Bu kimyasal tepkime ile birlikte kişi daha mutlu olmaya başlar. Mutluluk hormonunun artması ile birlikte vücutta oluşan ağrıların algılanma oranı düşmeye ve vücut daha rahat ve stressiz olmaya başlar. Ayrıca, direkt olmasa bile bu duruma bağlı olarak kişinin bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir. Endorfin, doğal bir ruh hali artırıcı olarak düşünülebilmektedir. Ruh halinizin yüksek olması, yaşam kalitenizin artmasına da yardımcı olmaktadır.

Modunuzun düşük olması, stres seviyenizin artması ile orantılıdır. Modunuz ne kadar düşükse, vücudunuzdaki stres o kadar artar. Stres ne kadar fazla ise olumsuz düşünme, endişeli / kaygılı ruh hali, kas ağrıları, sindirim sistemi problemleri, kronik hastalıklar gibi olumsuz sonuçlar görülebilmektedir. Düzenli bir egzersiz programı ile birlikte bu olumsuz etkileri ortadan kaldırabilir veya minimuma indirebilirsiniz.

Archives of Internal Medicine'da 1999 yılında yapılan bir çalışmada, düzenli bir egzersiz programının antidepresan ilaçlarının yerine geçebileceği belirtilmiştir. Bu çalışma, depresyon problemi olan kişiler üzerinde uygulanmıştır. Kadınlar ve erkeler üzerinde yapılan bu çalışmada, sadece antidepresan kullanan kişiler ile düzenli egzersiz yapan kişilerin benzer sonuçlar aldığı görülmüştür. Daha sonrasında yapılan bazı çalışmalarda, 10 hafta ve üzeri düzenli bir egzersiz programı uygulayan kişilerin depresyon semptomlarına karşı iyi bir defans oluşturdukları belirtilmiştir.